Punkty odniesienia. Blog o konstruktywnym szyciu : The Big Bag Theory                                   

The Big Bag Theory

   

Today I want to show you my new two colour jean bag. I am not a bags addict. I don't need to wear other bag everyday. Actually, I hate repacking every time all my stuff. I am perfectly happy with one bag, but it has to be really big and comfortable. Normally I take with me only my wallet, key, a book to read in tramway and home-made lunch, but two or three time a week I also need to curry my climbing shoes, training clothes and something to drink. Till now for training days I need to have two bags and it was so impractical.

Dziś chcę wam pokazać moją nową dwukolorową jeansową torbę. Nie należę do osób uzależnionych od toreb. Nie czuję potrzeby noszenia innej torby każdego dnia. Właściwie, nienawidzę każdorazowego przepakowywania wszystkich moich maneli. Normalnie noszę ze sobą tylko portfel, klucze, książkę do czytania w tramwaju i domowy lunch, ale dwa, trzy razy w tygodniu muszę również dźwigać buty wspinaczkowe, strój na trening i coś do picia. Do dziś, w takich wypadkach musiałam targać dodatkową torbę i było to naprawdę niepraktyczne. This bag is actually made of one piece of fabric. I've used both right and wrong side of fabric, and effect is pretty good. (The same fabric I used before in skirt project). In next post you will find step by step instruction how to sew my Big Bag. And for now some of my bags inpiration.

Torba jest uszyta z jednego kawałka tkaniny. Użyłam zarówno prawej, jak i lewej strony, aby uzyskać kontrast i efekt jest całkiem niezły.  (Tej samej tkaniny używałam już, szyjąc spódnicę). W następnym poście znajdziecie instrukcję szycia takiej torby. A na razie trochę moich inspiracji

Labels: , , , ,